Фізичні прилади

Виготовлення саморобних  фізичних приладів


Винахід – це певне технічне рішення, що має новизну, практичну значущість, є корисним та економічно вигідним. Офіційно у сучасному світі винаходами вважаються нові та удосконалені пристрої, засоби, речовини тощо.


Озирніться навколо: багато звичних речей потребують вдосконалення.
От, наприклад, пісковн (їх ще називають пісочні) годинники, які часто можна побачити на полицях магазинів. Конструкція їх відома вже кілька століть і є настільки простою, що не потребує особливих пояснень.
ПІСКОВІ ГОДИННИКИ
Точна дата винаходу пісковуго годинника невідома. Згадки про цей ви-
нахід можна відшукати ще у часи Архімеда. У західноєвропейських країнах піскові годинники з’явилися лише наприкінці середньовіччя. Одну з
найдавніших відомостей, датовану 1339 роком, зберігають у Парижі. В ній йдеться  про  виготовлення  годинника  з  незвичайного „піску”  –  порошку
чорного мармуру, прокип’яченого у вині і висушеного на сонці. Точність годинників визначалася якістю піску та формою скляних колб.
Пристрій дійсно чудовий: простий і зручний. Однак не без недоліків, з
якими намагалися упоратися впродовж усього часу існування піскових годинників. Так, наприклад, астроном Тихо Браге спробував замінити пісок ртуттю. Багатьох цікавила проблема автоматичного перевертання годинників. На описи пристроїв для автоматичного перевертання піскових годинників натрапляємо у старовинних книгах ХVІІ сторіччя.
ЩО Б МИ ХОТІЛИ ЗМІНИТИ У КОНСТРУКЦІЇ ГОДИННИКА?
Спробуймо і ми з вами замислитися над тим, що можна змінити у конструкції годинника так, щоб зробити його зручнішим. Сформулюємо винахідницькі проблеми, які є наслідком конкретних незручностей.
Перша незручність полягає у тому, що час, який вимірюється годинником, обумовлений кількістю піску та діаметром отвору між посудинами. Як зробити так, щоб можна було засікати час, перервавши пересипання піску у потрібну мить?
Ще одна незручність: кожний годинник має „свій” темп пересипання піску. Така ж кількість піску може пересипатися скоріше, якщо отвір між посудинами буде збільшено. Але як можна пристосувати пісковий  годинник до зміни темпу пересипання піску?
Отже, сформулюємо винахідницькі задачі та спробуємо їх розв’язати.
Задача 1. Винайти спосіб для зміни максимального відрізку часу, що вимірюється годинником за допомогою темпу пересипання піску.
Задача  2.  Винайти  спосіб  вимірювання  потрібних  проміжків  часу,  які можуть бути менше, ніж час повного пересипання піску між посудинами піскового годинника.



ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
Пісковий  годинник  відрізняється від відомих тим, що складений з двох пластикових  пляшок,  які  за  допомогою гвинта з’єднані пробками з отворами для пересипання піску, між якими  вставлено  пластинку  з  отворами різного діаметра, яка може обертатися навколо гвинта і регулювати швидкість або припиняти пересипання піску, що відповідає  певній  шкалі  на  бічній  поверхні пляшок.




















Виготовлення мензурки
Мірна посудина 150 мл виготовлена з одноразових пластмасових стаканчиків. Ціна поділки шкали - 10 мл.
 Для виготовлення посудини треба взяти 2 пластикових стаканчика - вони щільно вставляються один в один. Це додає посудині жорсткості і захищає паперову шкалу від води, яка знаходиться між стаканчиками.
    Для виготовлення шкали на стаканчик треба наклеїти полоску паперу. Потім за допомогою одноразового шприца в стаканчик наливаємо по 10 мл води і на папері відмічаємо поділки. Потім ці поділки переносимо на білий папір і проводимо через поділки паралельні лінії. Далі перпендикулярно до цих ліній розрізаємо папір на полоски і одержуємо 10-20-30 однакових шкал для виготовлення необхідної кількості мірних посудин.


Немає коментарів:

Дописати коментар