Цікаві факти з фізики



Цікава фізика.
1. Ніщо не може горіти ще раз, якщо вже згоріло.
2. Пузир круглий, так як повітря всередині нього однаково тисне на всі його частини, поверхня міхура рівновіддалена від його центру.
3. Чорний колір притягує тепло, білий відображає його.
4. Кнут видає клацання, тому що його кінчик рухається швидше за швидкість звуку.
5. Бензин не має певної точки замерзання - він може замерзнути при будь-якій температурі від -118 С до -151 С. При замерзанні бензин не стає повністю твердим, скоріше нагадує гуму або віск.
6. Яйце буде плавати у воді, в яку додали цукор.
7. Брудний сніг тане швидше, ніж чистий.
8. Граніт проводить звук в десять разів швидше повітря.
9. Вода в рідкій формі має велику молекулярну щільність, ніж у твердій. Тому лід плаває.
10. Якщо склянку з водою збільшити до розміру Землі, то молекули, з яких вона складається, будуть розміром з великий апельсин.
11. Якщо в атомах прибрати вільний простір і залишити тільки складові їх елементарні частинки, то чайна ложка такого "речовини" важитиме 5.000.000.000.000 кілограм. З нього складаються так звані нейтронні зірки.
12. Швидкість світла залежить від матеріалу, в якому він поширюється. Вченим вдалося сповільнити рух фотонів до 17 метрів в секунду, пропускаючи їх через злиток рубідію, охолоджений до температури, дуже близькій до абсолютного нуля (-273 за Цельсієм)






ВПЛИВ ІНФРАЗВУКУ НА ЛЮДИНУ
Інфразвук – це звукові коливання частотою менше 16 Гц. Саме інфразвуки, прекрасно поширюючись у воді, допомагають китам та іншим морським тваринам орієнтуватися в товщі води. Для інфразвуку не є перешкодою навіть сотні кілометрів.




Вплив інфразвуку на людину дуже цікавий. Відомий такий випадок. Якось в театрі для п’єси про часи Середньовіччя замовили знаменитому фізику Р. Вуду (1868-1955) величезну органну трубу, близько 40 метрів завдовжки. Труба видає тим нижчий звук, чим вона довша. Така довга труба повинна була видати вже нечутний людським вухом звук.
Звукова хвиля в 40-метровій трубі відповідає частоті близько 8 Гц. Конфуз вийшов, коли спробували на виставі скористатися цією трубою. Інфразвук такої частоти хоча і не був чутним, але близько підійшов до так званого альфа-ритму людського мозку (5 – 7 Гц). Коливання такої частоти викликали у людей паніку. Глядачі розбіглися, хто куди! Такі частоти взагалі небезпечні для людини.









Існує оптичне явище, яке можна назвати перевернутої веселкою, хоча трапляється воно дуже рідко. Така веселка з'являється тільки при виконанні декількох умов. У небі на висоті 7-8 км повинна бути тонка завіса перистих хмар, що складаються з кристалів льоду, а сонячне світло повинен впасти на них під певним кутом, щоб розкластися на спектр і відбитися в атмосферу. Кольори в веселці «догори ногами» розташовуються теж навпаки: фіолетовий вгорі, а червоний – внизу.


Чому веселка має форму дуги?

       Сонячні промені, проходячи через  краплі дощу в повітрі, розкладаються в спектр, так як різні кольори спектру переломлюються в краплях під різними кутами. В результаті формується окружність - веселка, частину якої ми бачимо з землі у формі дуги, а центр окружності лежить на прямій «Сонце - око спостерігача». Якщо світло у краплі відбивається два рази, то можна побачити вторинну веселку.

Чому у веселці виділяють 7 кольорів?


Хоча багатобарвний спектр веселки безперервний, за традицією в ньому виділяють 7 кольорів. Вважають, що першим вибрав це число Ісаак Ньютон. Причому спочатку він розрізняв тільки п'ять кольорів – червоний, жовтий, зелений, блакитний і фіолетовий, про що і написав у своїй «Оптиці». Але згодом, прагнучи створити відповідність між числом кольорів спектру і числом основних тонів музичної гами, Ньютон додав ще два кольори.




                  Електрика із медуз

 Дослідники із Швеції заявляють, що навчилися отримувати електрику із флуоресцентного протеїну, який вперше був виявлений ще у 1962 році в організмі медузи Aequorea Victoria. Саме цей протеїн надає здатність медузі світитися в темряві.
Експерти пояснюють, що флуоресцентний протеїн при потраплянні на алюмінієві електроди створює хімічну реакцію, в результаті якої виробляється невеликий обсяг електрики.

Отриманої енергія цілком вистачає для живлення дрібних електронних пристроїв. Наприклад, для так званих нанопристроїв, які зараз починають широко використовуватися в медицині та різних наукових дослідженнях.


Чому небо вдень синє, а під час заходу сонця - червоне?


Короткохвильові складові сонячного спектра розсіюються в повітрі сильніше, ніж довгохвильові. Саме тому ми бачимо небо синім - адже синій колір знаходиться на короткохвильовому кінці видимого спектру. З аналогічної причини під час заходу або світанку небо на горизонті забарвлюється в червоні тони. У цей час світло йде по дотичній до земної поверхні, і його шлях в атмосфері значно довша, в результаті чого значна частина синього і зеленого кольору через розсіювання покидає пряме сонячне світло


Механічні коливання 

Механічні коливання - це один із видів механічного руху. Найпростішими механічними коливаннями є так звані гармонічні коливання. Їх вивчення дає можливість досліджувати й більш складні коливання і рухи, оскільки останні можна в багатьох випадках вважати такими, що складаються з певної кількості простих гармонічних коливань.
Коливання - найпоширеніша форма руху в навколишньому світі і техніці. Коливаються дерева під дією вітру, поршні у двигуні автомобіля. Ми можемо розмовляти й чути звуки завдяки коливанням голосових зв'язок, повітря і барабанних перетинок; коливається серце. Це все приклади механічних коливань. Світло - це також коливання, але коливання електромагнітні. За допомогою електромагнітних коливань, які поширюються в просторі, здійснюють радіозв'язок, радіолокацію, телевізійні передачі, а також лікують певні хвороби.


Надзвичайно важливим є дослідження коливань у техніці. Деякі коливання можна виявляти лише за допомогою спеціальних датчиків. Такими коливаннями є, наприклад, коливання різних споруд, корпусів і деталей машин, літальних апаратів тощо. Датчики сприймають коливання, перетворюють їх здебільшого в електричні сигнали, які реєструються вимірювальними приладами, електронними осцилографами та ін



Немає коментарів:

Дописати коментар